Preklad z angličtiny do slovenčiny.

13 mája, 2016 0 Comments Cudzie jazyky 4674 Views
Preklad z angličtiny do slovenčiny.

Anglickým jazykom sa v súčasnosti dorozumieva podstatná časť nášho sveta. Takmer už niet človeka, ktorý by sa s ním nestretol, či už v pracovnej oblasti, pri sledovaní filmov alebo na dovolenke. Príležitostí je nespočetne a možnosti vyhnúť sa jej stále menej. S tým rastie aj potreba prekladu, nielen priamo pri komunikácií s druhými osobami, ale aj najrozličnejších písaných textov, prejavov, úradných dokumentov atď.

Angličtina je dnes taká bežná, že ňou ľudia začínajú komunikovať automaticky v hocijakom prípade kontaktu s cudzincom alebo zahraničným prostredím a mnohí sa domnievajú, že učiť sa dnes akýkoľvek iný jazyk nemá zmysla. Súčasne je vďaka jej stálej prítomnosti v prepojenom globalizovanom svete a vyučovaniu na školách všetkých stupňov istá miera znalosti tohoto jazyka rozšírená tak veľmi, že je neraz veľmi ťažké posúdiť, do akej miery ho ten-ktorý človek skutočne ovláda.

Veľmi často sa tak môžeme stretnúť s argumentom: “Anglicky viem. Preložím si to sám.” Pravdou však je, že aj človek, ktorý anglický jazyk ovláda skutočne dobre (a takých je omnoho menej než tých, čo to o sebe tvrdia) nemusí byť už zďaleka tak dobrý v preklade alebo písanej forme cudzieho jazyka. Dokonca ani bilingvná osoba alebo taká, ktorá v zahraničí žila niekoľko rokov a komunikovala anglicky dennodenne, nie je istou zárukou dobrého prekladu.

Na profesionálny preklad z angličtiny do slovenčiny je nevyhnutný predovšetkým v prípade oficiálnych dokumentov, je totiž potrebná dôkladná príprava a odborná spôsobilosť. Kvalitný prevod do druhého jazyka vyžaduje rovnako dobrú znalosť oboch, a takisto istú mieru talentu prispôsobovať myšlienky, vyjadrenia a formulácie inému gramatickému systému, v prípade úradných a iných dokumentov zasa vzdelanie umožňujúce vyhľadať presné ekvivalenty v angličtine. Samotnému prekladaniu teda musí predchádzať dôkladná analýza textu, ktorú jednoducho nie je schopný urobiť hocikto.

Autorské právo: jimpeluso / 123RF Reklamní fotografie


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/9/492ed0a3-1beb-434b-9408-5c9dc9473299/referat.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!