Nedarí sa vám pri učení cudzieho jazyka? Skúste Callanovu metódu

22 marca, 2018 Cudzie jazyky 3797 Views
Nedarí sa vám pri učení cudzieho jazyka? Skúste Callanovu metódu

Ak sa vám napriek snahe nedarí osvojiť si nový cudzí jazyk, neviňte automaticky náročnosť daného jazyka. Či už ste sa rozhodli pre anglický jazyk, nemčinu, španielčinu alebo akýkoľvek iný cudzí jazyk, príčinu treba hľadať aj vo vašom prístupe k učeniu. Investujete svoju energiu a čas efektívnejšie a skúste osvedčenú Callanovu metódu.

Azda najmenej účinným spôsobom, ako získať znalosti a skúsenosti s cudzím jazykom, je metóda samoštúdia. Síce si sami určujete, ako dlho sa budete učiť, čo presne sa chcete v danom čase učiť, z akých kníh a študijných materiálov, no otázna ostáva kvalita naštudovaného. A tiež pravidelnosť. Ak sa vynoria otázky a problémy s gramatikou či frazeologizmami, s kým sa poradíte? Koho sa opýtate? Budete všetko hľadať na internete?

Nezabúdajte, že pri učení cudzieho jazyka je nesmierne dôležité počúvať aj výslovnosť písmen a slov, preto nie je až také jednoduché vydať sa práve cestou na vlastnú päsť, aj keď pre mnohých to môže byť výzva, ktorú úspešne zvládnu.

Odborníci poznajú triky na učenie

Pri dôslednej výučbe cudzieho jazyka môžu byť nápomocné jazykové školy, ktorých je v každom meste dosť. Napríklad, jazykovú školu v Bratislave vyberajte podľa referencií a prístupu, pýtajte sa na lektorov a konverzácie s rodenými hovorcami jazyka. V jazykovej škole máte možnosť pýtať sa priamo  učiteľov a jazykové znalosti poriadne pochopiť. Benefitom je aj interakcia s ostatnými spolužiakmi, možnosť konverzácie a nových sociálnych kontaktov.

V dobe technologického pokroku a internetu môžete využiť tiež možnosť doučovania online. Výhoda oproti samoštúdiu je najmä v tom, že ostávate v teple domova, ale zároveň ste tvárou v tvár vášmu lektorovi pomocou webkamery. Váš učiteľ sa venuje len vám a nie naraz celej skupine viacerých ľudí, čím sa dokážete za ten istý čas naučiť oveľa viac. Ušetríte tak čas a ešte si k vášmu kurzu môžete uvariť čaj a ostať pod dekou. Vybrať si môžete aj zahraničných lektorov,no vtedy sa musíte spoliehať na svoje znalosti cudzieho jazyka, aby ste sa spolu dohovorili. Tým, môžete napredovať oveľa rýchlejšie.

Určite ste už počuli o Callanovej metóde

Vraj najlepším učiteľom cudzieho jazyka je láska. Ak vás Amorov šíp nezasiahol na zahraničnej dovolenke alebo na medzinárodnej pôde v práci, jeden spoľahlivý tip, ako sa naučiť cudzí jazyk efektívne a dobre, je Callanova metóda. Určite ste o nej už niekedy počuli, no viete, o čo vlastne ide?

Za zrodom tejto metódy stojí Angličan Robin Callan. Princípom je priama výučba cudzieho jazyka založená na neprerušenej interakcii medzi študentom a lektorom. Konverzácia je základom výučby a tvorí až tri štvrtiny času lekcie. Učenie cudzieho jazyka je založené na kladení otázok a zároveň odpovedí na ne. Počas jednej hodiny padne vyše dvanásťtisíc slov v cudzom jazyku. Učiteľ hovorí rýchlo, nakoľko výučba je založená na rozprávaní a počúvaní. Študenti sú nútení opakovať frázy, až kým ich nevedia vyslovovať automaticky. Lektor zároveň rozpráva nielen rýchlo, ale hlavne bez prekladu.

Na študenta je vyvinutý určitý tlak, avšak s jediným a skutočne efektívnym cieľom. Naučíte sa odpovedať automaticky a bez rozmýšľania, čo je základom správneho naučenia a pochopenia cudzieho jazyka. Stáva sa vám, že keď chcete povedať niečo napríklad v anglickom jazyku, pridlho si v hlave formulujete vety a rozmýšľate nad správnymi gramatickými tvarmi? Práve vďaka Callanovej metóde sa zbavíte tohto zlozvyku. Aj keď sa učiteľ zdá príliš akčný, rýchly či prísny, otázku vždy zopakuje dvakrát, aj keď jej rozumiete. Zároveň vám napovie časť odpovede a doslova ťahá z vás odpoveď na svoju otázku. Pri tejto rýchlosti a množstve slov za lekciu sa naučíte jazyk rýchlo a efektívne.

Cieľom tejto metódy je naučiť sa cudzí jazyk správne, rýchlo, efektívne a bez prílišného rozmýšľania a pochybovania. Neváhajte a vyskúšajte, za to nedáte nič. A možno sa naučíte konečne ten ťažký a nenaučiteľný cudzí jazyk, ktorý túžite ovládať už tak dlhú dobu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/9/492ed0a3-1beb-434b-9408-5c9dc9473299/referat.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles