Kŕčové žily: Aká je najlepšia prevencia?

28 júla, 2022 Zaujímavosti 1050 Views
Kŕčové žily: Aká je najlepšia prevencia?

Kŕčové žily dnes postihujú ľudí najmä v strednom veku. Nie je však nič nezvyčajné, ak sa kŕčové žily objavia aj u mladších ročníkov. Okrem iného, dôvodov, prečo kŕčové žily vznikajú je viac.

Za najčastejšie dôvody sa považuje dlhodobé státie alebo sedenie. Väčšinou ide o také zamestnania, no množstvo ľudí neustále sedí alebo leží aj doma. Kvôli nedostatočnému pohybu môžu vzniknúť kŕčové žily. Samozrejme, niekedy je dôvodom aj genetika, ktorá sa už, bohužiaľ, zmeniť nedá. Kŕčové žily však častokrát viete ovplyvniť zdravým životným štýlom a prevenciou, ktorá je v tomto smere viac než potrebná. O tom si povieme v nasledujúcich riadkoch tohto článku.

Pite dostatok vody

Možno by ste neverili, no aj pitný režim vie ovplyvniť vznik kŕčových žíl. Je totiž dokázané, že ak pijete málo, zvyšuje sa tým riziko vzniku tohto ochorenia. Preto si na to dajte dobrý pozor a radšej vypite denne 2 – 3 litre čistej vody, poprípade bylinkového čaju. Vyhýbajte sa sladeným nápojom, pretože tie môžu zdraviu škodiť.

Pravidelne sa hýbte

Hovoríte si, čo na kŕčové žily a neviete na to prísť? V tom prípade ste tu správne! Výborným riešením je pravidelný pohyb. Najhoršie čo môžete urobiť je neustále sedieť alebo ležať na gauči. Denne by ste si mali dať aspoň prechádzku do prírody. Môžete si tiež nájsť fyzickú aktivitu, ktorá vás jednoducho bude baviť. Môže ísť napríklad o beh, cyklistiku či plávanie. Ak sa budete hýbať, je viac než pravdepodobné, že kŕčovým žilám sa ľahko vyhnete.

Ak už toto ochorenie máte, liečba kŕčových žíl je v dnešnej dobe bezbolestná. Vykonať sa môže aj pomocou špeciálneho lasera alebo chirurgicky. To, akú metódu si zvolíte záleží na vás, vašom zdravotnom stave a názoroch odborníkov. Rozhodne si nechajte poradiť od skúsenejších, neoľutujete to, práve naopak.

About author

Related articles