Ktoré kostoly musíte na Slovensku vidieť?

25 mája, 2015 Praktické pomôcky 1876 Views
Ktoré kostoly musíte na Slovensku vidieť?

Kresťanstvo je najrozšírenejším náboženstvom nielen na Slovensko, ale aj na svete. Takmer každý tretí človek na svete je kresťan. Modlitby pomáhajú denne miliónom ľudí, upevňujú ich vieru, zdôverujú sa s problémami, ktoré ich trápia a dajú sa považovať za akúsi formu osobnej psychohygieny. Kresťanstvo vzniklo v prvom storočí po Kristovi a opiera sa o základy judaizmu.

Biblia ako kniha kníh

Odkiaľ sa zobralo slovo Biblia a čo znamená? Biblia pochádza z gréckeho jazyka a v preklade znamená knihy alebo príbehy, záleží od interpretácie. To dáva zmysel, ale kto jej tento názov dal? Bol to svätý Ján Zlatoústy v treťom storočí. Kniha kníh, ako je bežne Biblia označovaná, bola napísaná v troch jazykoch – gréčtina, hebrejčina a aramejčina. Postupom času sa preložila do najrôznejších všetových jazykov a doteraz je najprekladanejšou knihou sveta.

Kostoly na Slovensku

Už je to viac ako 11 storočí, čo sa kresťanstvo usadilo na Slovensku a vďaka nemu tu máme nespočetné množstvo cirkevných pamiatok. Od kostolov cez kaplnky až po pútnické miesta. Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 5600 kostolov, teda na každých 1000 obyvateľov pripadá jeden kostol. Ktoré z nich sú však tie, ktoré by ste mali bezpodmienečne navštíviť?

Najväčší a najkrajší gotický kostol je Dóm sv. Alžbty v Košiciach, bol postavený v roku 1380 a je to najvýchodnejší kostol západného štýlu v Európe. Ďalšou pamiatkou, ktorá rozhodne stojí za návštevu je Kalvária v Banskej Štiavnici, komplex sakrálnych stavieb v barokovom štýle je očarujúci svojou majestátnosťou. Ďalším zo zoznamu je Dóm sv. Martina v Bratislave, ktorý skrášľuje naše hlavné mesto od roku 1221. Pri návšteve Žiliny rozhodne navštívte Katedrálu najsvätejšej trojice a Kostol obrátenia sv. Pavla, ktoré sú žilinskými dominantami. Vynechať nesmiete ani slovenský Rím – Trnavu, ktorá sa len tak hemží krásnymi kostolmi. Je z čoho si vyberať.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/9/492ed0a3-1beb-434b-9408-5c9dc9473299/referat.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles