Citlivosť zubov – prečo vzniká a ako s ňou bojovať?

17 júla, 2020 Zaujímavosti 1244 Views
Citlivosť zubov – prečo vzniká a ako s ňou bojovať?

Citlivosť zubov je problém, s ktorým sa stretáva veľká časť ľudskej populácie. Len málokto však reálne vie, čo všetko citlivosť zubov spôsobuje a ako s ňou efektívne bojovať. My vám poradíme!

Hneď prvou vecou, ktorú je potrebné si uvedomiť, je skutočnosť, že citlivosť zubov nie je samostatným ochorením. Je len vedľajším príznakom iných ochorení a problémov so zubami. Ak sa teda s citlivosťou zubov stretávate aj vy, v prvom rade je dôležité vypátrať, čo ju môže spôsobovať. Jedným z najčastejších pôvodcov citlivých zubov je oslabená zubná sklovina. Jej oslabenie majú na svedomí agresívne kyseliny, cukry a ďalšie látky, ktoré denno-denne prijímame z potravín. Oslabenie skloviny môže byť spôsobené aj nedostatočnou výživou zubov.

Medzi ďalších pôvodcov citlivosti zubov patrí napríklad aj začínajúci zubný kaz. Vyvolávačmi bolesti môžu byť sladké či kyslé jedlá, ale aj príliš studené alebo teplé jedlá a nápoje. Ak trpíte citlivosťou zubov, často si nemôžete vychutnávať svoje obľúbené nápoje a jedlá, čo je rozhodne veľkým obmedzením. Našťastie, aj s citlivosťou zubov sa dá efektívne bojovať!

Odborná pomoc alebo svojpomocné riešenie?

Liečba citlivosti zubov vôbec nemusí byť komplikovaná a vlastne spočíva len v liečbe jej pôvodcov. Teda, napríklad v posilnení zubnej skloviny. Na to sa používajú rozličné remineralizačné pasty a gély, ktoré sa natierajú na zuby, čím posilňujú zubnú sklovinu. Takéto pasty a gély si viete kúpiť aj vy a aplikovať si ich v domácich podmienkach, no napriek tomu sa odporúča návšteva stomatologickej ambulancie, kde vám lekár remineralizačný gél alebo pastu aplikuje dokonale na všetky časti zubov.

Návšteva stomatologickej ambulancie sa odporúča aj z dôvodu správneho určenia príčiny citlivosti zubov. Zubár jednoznačne určí, čím je citlivosť zubov spôsobená a navrhne ideálnu liečbu. Ak si chcete dať svoje zuby skontrolovať aj vy, odporúčame navštíviť modernú zubnú kliniku Stomatológia Aupark. A citlivosť zubov je preč!

About author

Related articles