Ako sa zbaviť krtkov zo záhrady?

14 februára, 2023 Zaujímavosti 827 Views
Ako sa zbaviť krtkov zo záhrady?

Pravidelná kontrola záhradných škodcov môže byť pre mnohých pestovateľov časovo náročná činnosť, ktorú však treba vykonávať. Základom je totiž zdravá a prosperujúca pôda, no dôležité je tiež pochopiť prírode, vďaka čomu bude záhradkárčenie jednoduchšie. Krtkovia patria medzi škodcov, ktoré sa živia predovšetkým stonožkami, dážďovkami a larvami hmyzu. Ich tunelovanie spôsobuje zmätok na trávnikoch a poskytuje ľahší prístup pre iné hlodavce, ktoré sa živia rastlinami.

Kľúčové fakty o krtkoch:

  • Krtkovia majú krátku, zvyčajne čiernu zamatovú srsť; dlhé pazúry, ktoré smerujú k zadnej časti tela; ružový mäsitý ňufák a drobné oči.
  • Ich veľkosť je 113 až 159 mm; dĺžka chvostu je 25 až 40 mm; hmotnosť je 72 až 128 gramov, pričom samce sú zvyčajne väčšie.
  • Patria medzi drobné cicavce, ktoré sa vyskytujú po celom svete. Často sú považované za záhradných škodcov, a to hlavne kvôli ich zložitým tunelovým systémom vytváraných v pôde.
  • Keďže sú prispôsobené na život v podzemí, stavajú rozsiahle podzemné tunely, pričom využívajú dva typy: plytké povrchové tunely na jar i v lete a na jeseň i zimu hlboké trvalé tunely využívané po celý rok.
  • Väčšina krtkov nežije dlhšie ako 3 roky, ale výnimočne sa môžu dožiť až 6 rokov. Ich hlavnými predátormi sú sovy pálené, sysle, lasice, mačky a psy.
  • Krtkovia trávia takmer celý svoj život pod zemou v systéme trvalých a polo-stálych tunelov. Povrchové tunely sú zvyčajne krátkodobé a vyskytujú sa na novo obrábaných poliach, v oblastiach ľahkej piesočnatej pôdy a vo veľmi plytkých pôdach, kde sa korisť sústreďuje tesne pod povrchom.

Rozmnožovanie krtkov

Počas jarných a letných mesiacov sa samce krtkov pária so samičkami krtkov, čím spolu produkujú potomstvo. Po približne 42 dňoch samica porodí 2 až 6 mláďat. Tieto mláďatá sa rodia bez srsti a slepé v hniezde suchej vegetácie, ale už po niekoľkých mesiacoch života rýchlo rastú a vyvíjajú sa smerom k dospelosti. Musia sa však spoliehať na svoju matku, pokiaľ ide o jedlo a prístrešie, pričom po piatich až šiestich týždňoch mláďatá dosahujú svoju dospelú veľkosť a môžu opustiť hniezdo.

Význam krtkov v prírode

Za zmienku stojí fakt, že krtkovia pomáhajú prevzdušňovať pôdu a premieňať živiny, čo prospieva iným rastlinám i živočíchom. Sú tiež obľúbeným zdrojom potravy pre mnohé zvieratá, a to vrátane dravých vtákov, sov, hadov, líšok a jazvecov. Napriek ich dôležitosti sú krtkovia často považovaní za škodcov, keďže môžu poškodiť úrodu na záhrade kopaním dier a požieraním koreňov rastlín.

Ako sa zbaviť krtkov zo záhrady?

Neustále tunelovanie krtkov pod zemou môže spôsobiť rozsiahle škody na koreňoch trávy a iných rastlín, keďže zanechávajú za sebou nevzhľadné kopčeky a vytvárajú tak otvory veľkosti golfovej loptičky po celom trávniku, ktorý napádajú. Krtkovia sú však akousi záhadou, pretože tieto osamelé hmyzožravce ľudia vidia len zriedka a ak vôbec, je to preto, lebo celý život trávia pod zemou. Jednoduchým a neinvazívnym spôsobom odpudzovania krtkov je použitie solárneho odpudzovača krtkov, ktorý vyžaruje nízkofrekvenčné vibrácie cez pôdu. Tieto zvukové vlny odpudzujú všetky hlodavce, čo ich núti opustiť oblasť pokrytia. Solárne zariadenie je potrebné umiestniť na priame slnečné žiarenie, aby sa batéria plne nabila. Ďalším z efektívnych spôsobov ako sa zbaviť krtkov je elektronický odpudzovač Deramax®-Cvrček, ktorý poskytuje plnú ochranu pôdy pred záhradnými škodcami akými sú krtkovia, ale tiež hraboše a hlodavce. Rozsah účinnosti je do 1000 m², pričom ide o bezpečné zariadenie pre človeka, ale tiež domáce a hospodárske zvieratá. Novinkou na trhu je elektronický odpudzovač Deramax®-Dual, ktorý ponúka rozsah účinnosti až do 1200 m², bezchybný výkon a bezpečnú prevádzku, vďaka čomu ide o vylepšenú verziu predchádzajúceho modelu.

Pachové odpudzovače krtkov patria medzi veľmi účinné a overené prostriedky, ktoré ochránia vašu záhradu. V ponuke máme extra účinný pachový odpudzovač pachový ohradník proti krtkom PACHO-LEK® nezadudnite si k nemu doobjednať nosič pachovej látky nosič pachovej látky zvitky drevitej vlny PACHO-LEK® kompletnú ponuku proti krtkom nájdete na https://odpudzovace.sk/opudzovace-a-pripravky-proti-krtkom/

Predstavujú krtkovia nebezpečenstvo?

Krtkovia nepredstavujú pre nikoho žiadne nebezpečenstvo, no pri nenásytnom hľadaní potravy môžu náhodne spôsobiť škody na záhrade, čo nie je nič príjemné.

Krtkovia sú slepí – fakt alebo mýtus?

Krtkovia majú veľmi slabý zrak a sú farboslepí, no napriek tomu, čomu väčšina ľudí verí, nie sú úplne slepí. Ich veľmi malé oči sú pokryté srsťou, a teda nie je ich dobre vidno. Na lokalizáciu koristi používajú špeciálny senzor pachov, ktorý sa nachádza na špičke nosa. To, že sú krtkovia slepí je teda mýtus!

Krtkovia majú dobrú orientáciu v priestore – fakt alebo mýtus?

Krtkovia majú dobre vyvinutý zmysel pre orientáciu, pričom majú vybudovaný akýsi plán ich zložitého usporiadania podzemných tunelov. Jednotná textúra srsti im umožňuje ležať v akomkoľvek smere, čo uľahčuje zvieraťu rýchle cúvanie v tuneloch. To, že sa vedia výborne orientovať v priestore je teda fakt.

Ako krtkovia dýchajú pod zemou?

Len málo cicavcov by dokázalo prežiť dlhé obdobia v podzemných tuneloch bez pravidelného zdroja kyslíka. Práve krtkovia nevykazujú žiadne nepriaznivé účinky vtedy, keď sú dlhodobo vystavení vysokým hladinám oxidu uhličitého alebo nízkym hladinám kyslíka. Ich krvinky totiž ovplyvňujú spôsob, akým sa hemoglobín viaže na oxid uhličitý, čo im umožňuje dýchať rovnaký vzduch, ktorý práve vydýchli, bez akýchkoľvek škodlivých účinkov. Väčšina cicavcov by však nedostatku kyslíka podľahla, pretože dýchanie toho istého vzduchu má za následok neustále dýchanie oxidu uhličitého, ktorý by väčšinu živočíchov zabil. Krtkovia sú však obzvlášť vytrvalí a môžu prežiť v podzemí väčšinu dňa, a teda jednoducho dýchať ten istý vzduch.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/9/492ed0a3-1beb-434b-9408-5c9dc9473299/referat.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles