MMA verzus futbal: Súčasnosť verzus história?

5 februára, 2021 Zaujímavosti 882 Views
MMA verzus futbal: Súčasnosť verzus história?

Dlhodobo platí, že najsledovanejším športom na svete je futbal. Tento fakt sa meniť nebude a pravdepodobné je aj to, že sa to nezmení nikdy. Futbal je totiž takým fenoménom, že nemá obdobu, pretože sa hrá v každom kúte sveta a počas svojho života si túto hru vyskúšal už prakticky každý. Avšak, moderné trendy sa nedajú zastaviť. Či už v spoločnosti alebo v športe. A jedným z takých trendov je MMA.

MMA alebo mix martial arts (zmiešané bojové umenia) je naozaj v súčasnosti jedným z najpopulárnejších športov a platí to aj na území Slovenska a Českej republiky. MMA tu robia kvalitne, pričom, keď sa povie zmiešané bojové umenia v SR a ČR, tak všetkým na um príde hlavne organizácia Oktagon. Promotérmi Oktagonu sú Ondřej Novotný a Pavol Neruda, pričom treba povedať, že robia svoju prácu naozaj vynikajúco, niekoľkokrát do roka organizujú ostro sledované turnaje, kde nastupujú športovci zo Slovenska, Českej republiky, zvyšku Európy, ale aj zo Severnej či Južnej Ameriky. Kvalita je badateľná, pričom treba povedať, že od samotného podujatia, až po prezentáciu na sociálnych sieťach a v článkoch, ide všetko tak, ako má. A to je cenné.

A zároveň je to jeden z dôvodov, prečo to ľudí v našich končinách tak veľmi baví. Ono, šport je vo veľkej miere príbehovým zážitkom a keď sa priaznivci vedia vcítiť do protagonistov, tak emócia, ktorá z toho ide je ešte na ďaleko vyššej úrovni, ako keď si obrazne povedané, pustíte basketbalový zápas dvoch klubov, ktoré ani nepoznáte a dve hodiny pozeráte na obrazovku bez toho, že by ste mali nejaké pocity. Niektoré turnaje Oktagonu boli naozaj svetovými akciami. Myslíme si, že vidíte rozdiel v tom, čo sa snažíme porovnať. Keď vám záleží na výsledku, tak má ten šport ešte väčší zmysel.

Na druhej strane, MMA stále ani zďaleka nie je tam, kde napríklad futbal. Futbal je celosvetovo, ale aj v spektre Slovenska a Českej republiky, v ľuďoch tak silno zafixovaní, že sa o svoju pozíciu nemusí báť. Slováci nepozerajú iba domácu ligu, ale aj súťaže ako Premier League, La Liga, Bundesliga, Ligue 1, Serie A či prestížna Liga majstrov. Stránky, ktoré poskytujú ponuky pre futbal vidia v tejto sezóne medzi favoritmi na triumf v prestížnej Champions League nielen kluby ako Bayern Mníchov či Paríž Saint-Germain, ale napríklad aj Chelsea. Chelsea ide do väčšiny zápasov ako favorit, pričom na zápasy tohto londýnskeho klubu sú často kurzy na úrovni 1.5 – 1.7, keď hrajú proti papierovo slabším klubom, pričom keď nastupujú proti veľkoklubom, kurzy atakajú hranice 2,6-3,2.

A napríklad spomínaná Chelsea má na Slovensku a v Česku viac fanúšikov ako celé zmiešané bojové umenia dokopy. Tím Thomasa Tuchela má v tejto sezóne na to, aby uspel nielen v lige, ale aj v Lige majstrov. Ono, s pribúdajúcim časom sa to samozrejme môže meniť, ale faktom ostáva, že futbal má silnú pozíciu, a i keď je MMA momentálne o niečo viacej cool, aspoň občasne, tak futbal sa nemusí báť o to, že by masívne prichádzal o svojich priaznivcov. Čo sa týka diváckej popularity, tak veľký progres zaznamenávajú elektronické športy, ktorých potenciál je tak obrovský, že si to vie málokto čo i len predstaviť. Ale žeby ľudia sledovali viac esports ako futbal? To sa zatiaľ nezdá byť ako reálne.

 

About author

Related articles