Je grafický dizajn umenie?

25 mája, 2015 Psychológia , Zaujímavosti 1963 Views
Je grafický dizajn umenie?

Logá a reklamy. Svet je ich plný a stretávame sa  s nimi na každom kroku. Rozmýšľali ste, koľko log či reklám dennea vidíme? Tipnite si. 100? 200? 300? Stále málo, samozrejme, nedá sa to presne odhadnúť, keďže každý sa pohybuje v inom prostredí, no priemerný človek denne uvidí okolo 1000 marketingových odkazov, správ, reklám a čohokoľvek, čo súvisí s nejakou značkou. Zdá sa vám to veľa?

Spočítajte si

Jeden chlapík vstal a začal počítať iba logá, ktoré videl za celý svoj deň. Za prvých 15 minút mal narátaných už 30 log. Zdá sa vám to veľa? Počítajte. Zazvoní vám budík, ledva rozlepíte oči vidíte prvé logo na budíku či mobile. Vstanete a idete sa pozrieť do chladničky, čo si dáte na raňajky. Logo na chladničke, na obale od syru, jogurtu a všetkom možnom. Po raňajkách si idete umyť zuby – zubná pasta, zubná kefka, idete sa aj holiť? Žiletka, pena na holenia, voda po holení. Na tomto všetkom sú ďalšie logá. Logá sú všade okolo nás.

Kde sa berú všetky tie logá?

Každá firma sa potrebuje odlíšiť od svojej konkurencie a aj od ostatným firiem, preto sa snaží zohnať najlepších dizajnérov a grafikov, ktorí im vytvoria logo, ktoré si ľudia ľahko zapamätajú a bude navždy spojené s ich firmou. Preto grafickí dizajnéri musia byť nielen zruční vo svojom odbore, ale musia ovládať psychológiu, aby vedeli, ako ľudia vnímajú tvary, farby, fonty a všetko, čo súvisí s logom. Pretože logo je prvá vec, ktorú vaši zákazníci vnímajú, až potom je samotný produkt.

Je ťažké urobiť dobré logo?

Urobiť dobré logo je ťažšie, ako by ste si mysleli. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Ktoré to sú? Vy vidíte len finálne logo, ale kým sa toto schválilo, boli vytvorené možno aj desiatky návrhov, kým sa vybrala konečná podoba. Tiež triky v grafických programoch, ktoré musia dobrí grafici ovládať sú zložité. A ešte to, čo sme spomínali predtým – grafik musí byť aj dobrý psychológ a ideamaker. Keď sa toto spojí do jedného, až vtedy vznikne dobré logo.

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/9/492ed0a3-1beb-434b-9408-5c9dc9473299/referat.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles