Triedenie nápojových kartónov

5 decembra, 2015 0 Comments Ekológia 3870 Views
Triedenie nápojových kartónov

Z výsledkov nezávislého prieskumu je zrejmé, že 89 percent slovenských respondentov berie triedenie odpadu na vedomie. Slovenskí obyvatelia triedia predovšetkým plasty, papier, sklo, kovy a dokonca aj bioodpad. No s recykláciou nápojových kartónov je to oveľa horšie. V kontajneroch na triedený odpad končí len každá piata krabica od nápoja. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, prečo je dôležité nápojové kartóny triediť.

Nápojové kartóny od mlieka, mliečnych výrobkov, džúsov a ovocných štiav patrí do samostatných nádob, prípadne do vriec určených pre tento druh odpadov. Niektoré mestá pravidelne organizujú zvoz odpadu a vyhlasujú miesto a dátum zvozu. A v niektorých obciach sa nápojové kartóny dávajú do kontajnera s plastom a potom sa triedi priamo na linke.

Ak nemáte dostatok informácií o triedení nápojových kartónov, rovnako ako takmer 41 percent respondentov v rámci prieskumu, potom je tento článok určený práve vám.

Ako triediť nápojový kartón?

Nápojový kartón by mal byť prázdny a vypláchnutý vodou. Potom by ste mali rozložiť jeho rohy a kartón stlačiť. Spoločne s viečkom by ste ho mali vhodiť do kontajnera, prípadne do vreca. Nápojové kartóny by sa dali rozdeliť na dve kategórie – obaly aseptické s hliníkovou fóliou a neaseptické bez fólie. Obe varianty spadajú medzi obnoviteľné prírodné zdroje, ktoré nachádzajú uplatnenie v papiernictve i pri výrobe stavebného materiálu. Nápojový kartón je veľmi často charakterizovaný ako najekologickejší obal.

Čísla týkajúce sa nápojových kartónov

Každým rokom sa na trh uvedie 9 000 ton nápojových kartónov, pričom denne sa na tuzemskom trhu predá 1,5 milióna kusov týchto obalov. Na Slovensku sa ročne recykluje 48 percent tohto recyklovateľného odpadu.

A na záver vám prezradíme, že z dvoch nápojových kartónov litrového objemu vznikne meter štvorcový kuchynských utierok. Ak vám záleží na našom životnom prostredí, začnite triediť aj tento druh obalov.

 

FOTO:  © AgathaLemon / Dollar Photo Club


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/9/492ed0a3-1beb-434b-9408-5c9dc9473299/referat.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles

Sorry, no posts were found.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!