Aké typy fasád existujú? O týchto by ste mali vedieť!

4 apríla, 2022 Zaujímavosti 1738 Views
Aké typy fasád existujú? O týchto by ste mali vedieť!

Ak sa chystáte rekonštruovať váš dom, budete v prvom rade potrebovať prerobiť strechu a fasádu. Vo všeobecnosti platí, že existujú dva typy fasád. O ich charakteristike a výhodách sa dočítate v nasledujúcich riadkoch v tomto článku.

Po streche je fasáda časť z budovy, ktorú si všimnete hneď na prvý pohľad. Práve preto by ste si mali jej výber dobre zvážiť. Fasáda totiž ukazuje na celkový dizajn budovy, čo v konečnom dôsledku vytvára dojem pre okoloidúcich. Vo všeobecnosti existujú dva typy fasád, a to odvetranú a kontaktnú.

Odvetraná fasáda

Čo sa týka odvetranej fasády, tento typ prináša množstvo výhod. V prvom rade platí, že odvetraná fasáda má vetracie medzeru. Tá sa nachádza medzi obkladom a izoláciou. Stena sa tak menej nahrieva, čo má určitý vplyv aj na celkovú teplotu v interiéri.

Čo sa týka ďalších benefitov odvetranej fasády, je dokázané, že dokáže rýchlejšie odviesť aj vlhkosť z celej konštrukcie a stavby. Okrem iného, fasádne obklady sú v dnešnej dobe obľúbené najmä pre moderné rodinné domy. Vynikajú totiž svojou estetickou, ale ak praktickou funkciou.

Kontaktná fasáda

Vo všeobecnosti platí, že kontaktná fasáda sa považuje za tradičný spôsob zateplenia fasády. Princípom je vytvoriť súvislú vrstvu zateplenia, a to bez vzniku akýchkoľvek tepelných mostov. Ak by ste mali kontaktnú fasádu porovnať s tou odvetranou, cena je rozhodne nižšia. Vybrať si tiež môžete zo širšej možnosti výberu povrchu. Na výber tak máte rôzne farby a štruktúry omietok.

Investovať sa oplatí

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, chceme, aby ste vedeli, že investovať sa v tomto prípade určite oplatí. Ako sme si už spomínali, fasáda je na budove jedna z prvých vecí, ktoré si na budove všimnete.

Preto nepodceňte výber a na cenu by ste sa v tomto prípade pozerať nemali. V takejto situácii je na prvom mieste kvalita a celkové prevedenie fasády. Neváhajte si zaobstarať overenú a kvalitnú spoločnosť, ktorá vám vami vybranú fasádu aj namontuje.

About author

Related articles