Výstavba domu – možnosti pri výbere strešných krovov

2 júna, 2024 Zaujímavosti 68 Views
Výstavba domu – možnosti pri výbere strešných krovov

Zastrešiť dom je jedným z najdôležitejších krokov pri jeho výstavbe. Strecha ovplyvní estetiku domu a funkčnosť celej stavby. Od strechy závisí aj životnosť budovy. Z uvedených dôvodov je kľúčové vybrať vhodné strešné krovy. Každý typ krovu je špecifický. Aké máte možnosti pri výbere strešného krovu?

Klasický trámový krov

Klasický trámový krov je tradičný typ krovu, ktorý sa používa už stáročia. Tento krov je zostavený z masívnych drevených trámov, tie tvoria hlavnú nosnú konštrukciu strechy. Trámy sú spojené rôznymi typmi spojov ako sú čapy a kovové spojovacie prvky. Klasický trámový krov je vhodný pre menšie a stredne veľké stavby – rodinné domy, chaty a hospodárske budovy. Je ideálny pre budovy s klasickou architektúrou a štýlom.

  • Klasický trámový krov má rustikálny vzhľad, ktorý pridáva body estetickej hodnote tradičných stavieb.
  • Tento typ krovu umožňuje vytváranie rôznych strešných tvarov a sklonov, čo poskytuje architektom voľnú ruku v dizajne.
  • Masívne trámy zaručia vysokú nosnosť a stabilitu. Pevnosť je dôležitá pre strechy s ťažšími strešnými krytinami ako sú keramické alebo betónové škridly.

Väzníkový krov

Väzníkové krovy sú modernejším typom krovov. Skladajú sa z drevených alebo kovových väzníkov spojených do trojuholníkových konštrukcií. Tieto trojuholníky sú veľmi pevné a efektívne rozkladajú zaťaženie strechy. Väzníkový krov je ideálny pre väčšie stavby ako sú priemyselné budovy, obchodné centrá a veľké rodinné domy. Je vhodný pre strechy s veľkým rozpätím bez potreby vnútorných podpier.

  • Väzníkový krov umožňuje rýchlu a efektívnu montáž, čo znižuje náklady a čas výstavby.
  • Vďaka trojuholníkovým konštrukciám má väzníkový krov vysokú nosnosť a stabilitu. Táto vlastnosť umožňuje vytvárať veľké otvorené priestory bez vnútorných podpier.
  • Väzníky sú navrhnuté tak, aby efektívne využívali materiál. Spotrebovaný materiál je v menšom objeme a strecha vás vyjde lacnejšie.

Rámový krov

Rámový krov je ďalším moderným riešením, ktoré kombinuje prvky klasického krovu a väzníkov. Je postavený z drevených rámov, ktoré sú poskladané do nosnej konštrukcie strechy. Rámový krov je vhodný pre stredne veľké a veľké stavby ako sú rodinné domy, bytové domy a kancelárske budovy. Je ideálny pre strechy s väčším rozpätím a miernym sklonom.

  • Rámový krov umožňuje jednoduché a rýchle prispôsobenie rôznym stavebným požiadavkám a architektonickým návrhom.
  • Tento typ krovu poskytuje vysokú stabilitu a nosnosť, čo je výhodné pre strechy s ťažšími krytinami alebo pre strechy s veľkými plochami.
  • Ide o energeticky úsporný typ krovu.

Ako vybrať správny krov?

Pre menšie domy je vhodný klasický trámový krov, zatiaľ čo pre väčšie budovy je lepšou voľbou väzníkový alebo rámový krov. Tradičné trámy pridajú na rustikálnom vzhľade, moderné väzníky prispejú k trendovému dizajnu. Rozpočet je kľúčovým faktorom pri výbere krovu. Väzníkový krov ušetrí náklady na materiál a prácu.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/9/492ed0a3-1beb-434b-9408-5c9dc9473299/referat.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles